ආණ්ඩුවේ හක්කෙ බුදුරැස් බොක්කෙ දඩමස්.

පළමුවර කොරෝනා මෙරටට ආවේ නොදැනුවත්කම හෝ අතපසුව හෝ කුමන හේතු මත හෝ විදේශිකයන් හරහාය. එහෙත් එය ලොකුවට වර්ධනය වන්නට ඉඩ නොදී මර්දනය කර ගන්නට ආණ්ඩුව සමත් විය. එය අගය කළ යුතුය.

ඒ කෙටි කාලය තුළත් ආණ්ඩුව කොරෝනා බෝ කළැයි එළිපිටම ඉතාලියෙන් ආ මෙරට අයට බැන්නේය.

ඉතාලියෙන් ආ අය කොරෝනා බෝ කරමින් පාටි දමනවා යැයි ආණ්ඩුව කියද්දී රටේ ඉතිරි ජනයා ඒ අය දෙස බැලුවේ දැඩි වෛරයෙනි. එහෙත් ඉතාලියේ සිට ආ අය හෝ ඒ අය විසූ පැතිවල කොරෝනා රෝගීන් හමුවූයේ ඉතා අල්පවය.

ඉන්පසු ඇමති අලුත්ගමගේ ප්‍රසිද්ධියේ කීවේ “දැන් බලන්න. අද දවසේ මේ ආසාදනයන්ට ලක්වෙච්ච රෝගීන් සංඛ්‍යාව විස්සයි. ඒකෙන් 19 දෙනෙක්ම මුස්ලිම් බැතිමතුන්. අද මේ වෛරසය පාලනය කරන්න බැරිවෙලා තියෙන්නේ මේ අය නිසයි.” මේ රටේ ඇමතිවරයෙක් සිංහලයන්ට අවුරුදු කන්න බැරි වුණ හේතුව එදා හෙලිකර ගත් හැටිය. බහුතර සිංහලයෝ මුස්ලිම් අයට වෛර කරන්න ගත්තේ මුස්ලිම් විරසකය තවත් ඉහළට ගනිමිනි. ඉන්පසු සමාජයේ ප්‍රචලිත වූයේ මුස්ලිම් පිරිස් ඕනෑකමින්ම මෙම වෛරසය පතුරුවාලන බවය. ආණ්ඩුවේ අංක එකේ මුඛරියෙක් වන මහින්දානන්ද කියූ පසු අනෙක් කතා මොනාද පන්නයට කතාව ලියලා වැඩුණේය. එහෙත් අවසානයේ මුස්ලිම් අයට වෛරසය වැලඳුණු ප්‍රමාණය ඉතා අල්ප විය.

ප්‍රශ්නය එය නොවේ. කන්න ඕනෑ වෙලාවට කබරගොයත් තලගොයා කරන මේ ආණ්ඩුව අද කොරෝනා දෙවැනි රැල්ල උච්චම වෙමින් පවතිද්දීත් එය ලංකාවට ගෙනත් බෝ කළ බ්‍රැන්ඩික්ස් ලොක්කාට එරෙහිව වචනයක්වත් නොකීමය. ඉතාම හොඳට කොරෝනා පාලනය කළ ලෝකයේ දෙවැනි රට ලෙස ආඩම්බරයෙන් උදම් ඇනූ ලංකාවට කොරෝනා ගෙනවිත් ව්‍යාප්ත කළ ඔමාර් අස්රෆ්ට මේ ආණ්ඩුවේ කිසිවකු වචනයක්වත් නොකියන්නේ ඇයි? මහින්දානන්ද අලුත්ගමගේ එදා කතාව කිවයුත්තේ අද නොවේද? එදා වීරයා වූ ඔහු අද නිවටයා වී ඇත්තේ ඇයි?

ලංකාවේ දේශපාලනය තුළ ජාතිය, ආගම, කුලය කුමන දේවල් පෙරට ගෙන ඡන්දය ඉල්ලුවද අවසානයේ රට කරවනුයේ ව්‍යාපාරික ඕනෑඑපාකම් මතය. ජනතා කැමැත්ත ගන්නට දේශපාලකයෝ කොතරම් මුදල් වියදම් කරනවාද? ඒ කාගේ මුදල්ද? අපි ජනතාව ලෙස රැවටෙනුයේ ඒ අයගේ මතවාදවලට නොව, ඒ අය වියදම් කොට පෙන්වන මායම්වලටය. ඒ මුදල් එනුයේ මෙරට සිටින මහා පරිමාණයේ ව්‍යාපාරිකයන්ගෙන්ය.

පාස්කු ප්‍රහාරයට බදියුදීන්ලා දඟ ගෙයි යැවිය යුතුමයි කියන කාදිනල්තුමාට කොරෝනා රැල්ල ඇති කළ ඔමාර් අස්රෆ් ගැන වචනයක් කිව නොහැක්කේ ඇයි? සියල්ල ධනය බලය මත පතබෑවෙන නිසාද?

බ්‍රැන්ඩික්ස් ආයතනයේ සේවකයන්ට බැණ වැදුණු අය ඉන්දියාවේ සිට කොරෝනා ගෙනා එහි ලොක්කාට බැණ නොවදින්නේ ඇයි? මේ දෙවැනි කොරෝනා රැල්ල මුදලට තණ්හාවෙන්ම බලෙන් රැගෙන ඒමකි.

එදා ගෝඨාභය දිනවන්නට විශාල වශයෙන් මුදල් දැමූ අය අතර පෙරමුණේම සිටින අයෙක් ලෙස ඔමාර් අස්රෆ් හැඳින්විය හැකිය. ඔහු මීට පෙර එජාපයේ ජයග්‍රහණවලට මුදල් යෙදෙව්වෙකි. එහෙත් එජාපයෙන් ගැලවී රාජපක්ෂලා ළඟට ගිය මිලින්ද මොරගොඩගේ මාර්ගයෙන් ඔමාර් අස්රෆ්ද රාජපක්ෂලාට හේත්තු විය. ඒ ඔහු මිලින්දගේ ළඟ හිතවතකු වීම නිසාය. වියත් මග තුළවත් නොලැග්ග මිලින්ද ගෝඨාට නැතිවම බැරි මිනිසෙක් වූයේ වියත් මගටත් ඉහළින් සිටිමින් අවශ්‍ය ධනස්කන්ධය සෙවූ පුරෝගාමියා මිලින්ද වූ නිසාය. විමල් වීරවංශ වැනි කයිවාරුකාරයන් සියයක් සොයා ගත හැකි වුවත්, මිලින්ද ගෝඨාට ළං කළ ව්‍යාපාරිකයන් දහදෙනකු සොයා ගැනීම ලේසි පහසු නැති බව ජනපති හොඳාකාරවම දන්නේය. ඒ නිසා මිලින්ද තැබිය හැකි ඉහළම තැන තැබුවේය.

එමෙන්ම ඔමාර්ටත් අවැසි ඕනෑම දෙයක් කරන්නට ජනපති එකෙන්ම සිටියේය. මේ කොරෝනා දෙවැනි රැල්ල එහි ප්‍රතිඵලය. ඔමාර් පවුලට අයත් බ්‍රැන්ඩික්ස් ආයතනයේ ප්‍රධානියා ඔමාර් අස්රෆ්ය. ඔහුට මෙරට පුරාම ව්‍යාප්ත බ්‍රැන්ඩික්ස් ජාලයක්ම ඇත. එමෙන්ම ඉන්දියාවේද බ්‍රැන්ඩික්ස් ආයතනයක් ඇත. එය මහින්ද ආණ්ඩු සමයේ දැමූවකි. එහි ප්‍රධාන ආරාධිතයා වූයේ ජී.එල්. පීරිස්ය.

ඉන්දියාව පුරා කොවිඞ් ව්‍යාප්තිය ශීඝ්‍ර ලෙස පැතිරෙන බැවින් ඉන්දීය බ්‍රැන්ඩික්ස් ආයතනයට පැමිණි ඇණවුම සපුරාලීමට නොහැකි විය. (බ්‍රැන්ඩික්ස් ආයතනයේ සියලු නිෂ්පාදන යුරෝපීය අවශ්‍යතා වෙනුවෙන් සපුරාලන්නේය.) ඒ අනුව එම හදිසි ඕඩරය සපුරාලීම ලංකාවේ බ්‍රැන්ඩික්ස් ආයතනය හරහා කිරීමට ඔමාර් තීරණය කරන්නේය.

ඉන්දියාවේ සාම්පල සහ ඒවා පිළිබඳ ප්‍රවීණයන් මෙරටට එනුයේ ඒ ගැන මෙරට සේවකයන් දැනුවත් කරන්නටය. පෞද්ගලික ගුවන් යානා හරහා මත්තලට ගොඩබාන්නේ ඒ අයය.

මෙරට පවතින රාමුව නම් පිටරටින් එන අය දින 14ක් නිරෝධායනය කොට ඒ අය නිවසේද තව සති දෙකක් නිරෝධායනය විය යුතුය යන්නය. එහෙත් එතරම් කාලයක් දිග් ගැස්සුණහොත් මේ හදිසි ඇණවුම් ලබාදිය නොහැකිය.

ඒ නිසා ඔමාර්ට ජනපතිට දුන් සහයේ ප්‍රතිඵල ඕනෑ වන්නේය. එහි ප්‍රතිඵල ලෙස කිසිදු නිරෝධායනයකින් තොරව ඉන්දියානුවෝ බ්‍රැන්ඩික්ස් ආයතනවලට පැමිණියහ. මේ දෙවැනි රැල්ල ව්‍යාප්ත වන්නේ එලෙසය. එහෙත් ජනමාධ්‍ය මෙන්ම ආණ්ඩුවත් මුලදී බැණ වැදුණේ බ්‍රැන්ඩික්ස් ආයතනයේ මුලින්ම වෛරසය ආසාදනය වූ කාන්තාවටය. ඇයගේ චරිතය පවා කෙලෙසුවාය. ආණ්ඩුවද හරි උජාරුවට එය ව්‍යාප්ත කළේය. එහෙත් දැන් සියල්ල සිදුවී ඇත්තේ ආණ්ඩුවේ වරදින් තම පැවැත්මට මුදල් දුන් අයට උදව් කරන්නට ගොස් බව වැටහුණු පසු කිසිදු කතාවක් නැතිව කරබාගෙන සිටිති. මේ දෙබිඩි ප්‍රතිපත්තිය කුමක්ද?


යහපාලනය තිබුණා නම් අද රට පුරා කොවිඞ් කිව් අය අද කෝ? අද රට පුරා කොවිඞ් නැද්ද? රාජපක්ෂලාත් මෙරට ව්‍යාපාරිකයන්ගේ මෙන්ම ජාත්‍යන්තර රූකඩය. එය රනිල්ගේ විතරක් දැක්කේ රාජපක්ෂලා සිවුරට මුවාවී ඇති නිසාය. ආණ්ඩුවේ සිටින ජාති හිතෛෂීන් අද කෝ? බදියුදීන්ගේ සහෝදරයා නිදහස් කළා යැයි ලියුම් ලියන මන්ත්‍රීවරු කොරෝනා දෙවැනි රැල්ල නිර්මාණය කළ ඔමාර්ට එරෙහිව අත්සන් සියයක් එකතු නොකරන්නේ ඇයි? ජනතාව මේ ව්‍යාජයන් ප්‍රමාද වී හෝ හඳුනා ගත යුතුය. රාජපක්ෂලා කළේම රට කොටවන එකය. ජාති ආගම්වලට කඩන එකය. ඒ අයට මුස්ලිම් කොටසක් නරකය. අලි සබි්‍රලා, ඔමාර්ලා හොඳය. ඔමාර් කොරෝනා ව්‍යාප්ත කළද අද රාජපක්ෂලාට වචනයක් කිව නොහැකිය. ජනතාවට ඒ ගැන හිතා ගන්නටත් බැරිය. මේ තමන් ඇදහූ ආණ්ඩුවයය. මේ ආණ්ඩුවේ ඇත්තේ හක්කෙ බුදුරැස් බොක්කෙ දඩමස්ය. මේ තත්ත්වය ඉදිරියේදී මීට වඩා හොඳට දැකගත හැකිය.

චීනයෙන් පමණක් නොව අපට ඉන්දියාවෙන්ද කොරෝනා ලැබුණි. මේ ආණ්ඩුව දැඩිව විශ්වාස කරනුයේ තමන්ට චීනය සහ ඉන්දියාව සිටින නිසා බිය විය යුතු නැති බවය. ඒ අයට බියක් නැතත් මේ දෙකේම බිය ඉදිරියෙහි අත්විඳින්න වනුයේ ජනතාවටය. ජනතාව උපරිම පරිස්සමට ඉද්දී ආණ්ඩුව ඉන්දියාවෙන් කොරෝනා ගෙනවිත් නැවත ජනතාවට බෝ කළේය. තමාට බලයට එන්නට මුදල් පොම්ප කළ ව්‍යාපාරිකයන්ට නීතිය නැවීම නිසා අද රටම අගාධයට හෙළා ඇත. එහෙත් ඒ තත්ත්වයන් නිවැරදිව දකින්නට ජනතාවට තවම නොහැකිය. ඒ අය ඇත්තේ තවම රාජපක්ෂලාගේ මෝහනයට ලක්වය.

ඉතාම අපහසු වුවත් ජනතාව ලෙස සිය උපරිම ආරක්ෂාව සපුරාගෙන මේ වෛරසයෙන් මිදීමට වග බලා ගත යුත්තේ එහි නරක ප්‍රතිඵලත් තමන්ටම වන බැවිනි. අප දකිනුයේ කොවිඞ් කියූ සැණින් කුදලාගෙන යෑම් පමණි. ඒ හරහා අබල දුබල වන ජීවන රටාව කාට හෝ නොපෙනේ.

ආණ්ඩුව කළේ නිතර මිනිසුන්ට බැණ වදිමින් මිනිසුන්ට නඩු දමමින් කොරෝනා පාලනය කිරීමට ජනතාවම බිත්තියට හේත්තු කිරීමය. මුහුණු ආවරණ නැති අයට දඩ ගහන ආණ්ඩුව කොරෝනා මෙරටට ගෙනා අයට දඩ දැම්මේ ඡන්දයට පෙර නිසාදෝ අද මුනිවත රකී. ආණ්ඩුව පිහිටුවන්නට ව්‍යාපාරිකයන්ගෙන් ගත් දඩවලට වන්දි ගෙවන්නට සිදුව ඇත්තේ ජනතාවටය. මේ උපරිම ලබාදී පිහිටුවා ගත් ආණ්ඩුව නිසා ආණ්ඩුව දෙන්නේ නම් කොරෝනා වුවත් සතුටින් බාර ගැනීමට ජනතාව සැදී පැහැදී සිටිය යුතුය. මෙය තනිකරම එම අදහසෙහි පිහිටුවා කළ දෙයකි. පාර්ලිමේන්තුවේ අයට කොරෝනා හැදෙන්නේ නැත්නම් ජනතාවට හෙණ ගැහැව්වම මොකද? 

Source -රාවය News paper.

The post ආණ්ඩුවේ හක්කෙ බුදුරැස් බොක්කෙ දඩමස්. appeared first on Helanews.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

26 Views